Back


              13TH ANNUAL Servis1st Bank FIRST LIGHT MARATHON
                   Presented by Mobile Sports Authority
                             JANUARY 12, 2014

                               TEAM RESULTS

OPEN MALE
Place Team Name                      Time    
===== ============================== ======= 
    1 5 BROTHAS SAME MOTHA           2:52:09 
    2 PHAT DADDYS #1                 3:12:57 
    3 OAKLEIGH RUN                   3:15:36 
    4 FIRST KNIGHTS                  3:18:46 
    5 MOBELL RUNNERS                 3:20:12 
    6 RUN DMC                        3:33:52 
    7 FIVE GUYS                      3:42:30 
    8 PHAT DADDYS #2                 3:45:46 
    9 BRAVO SIXES                    3:52:20 

OPEN FEMALE
Place Team Name                      Time    
===== ============================== ======= 
    1 PHAIRHOPE PHATTIES #2          3:23:38 
    2 ROC'S STAR                     3:37:25 
    3 PHAIRHOPE PHATTIES #6          3:45:26 
    4 FAB 5                          3:46:59 
    5 PHAIRHOPE PHATTIES #5          3:57:56 
    6 PHAIRHOPE PHATTIES #8          4:00:24 
    7 PHAIRHOPE PHATTIES #10         4:04:05 
    8 PHAIRHOPE PHATTIES #9          4:10:50 
    9 PHAIRHOPE PHATTIES #7          4:11:39 
   10 GIRLS WANNA HAVE FUN           4:29:04 
   11 FED HEADS                      4:30:08 
   12 PHAIRHOPE PHATTIES #4          4:30:27 
   13 WICKED WILLIS WOMEN            5:10:19 
   14 FAULKNER STATE NURSING         5:20:45 
   15 SASSY STARS                    5:50:30 
   16 BBC1                           5:59:34 
   17 QUICK STEPPERS                 6:53:04 

OPEN COED
Place Team Name                      Time    
===== ============================== ======= 
    1 NEXT LEVEL ELITE #1            3:02:23 
    2 TEAM SOCER LOCKER              3:04:26 
    3 TEAM SPIRIDON INJURED RESERVES 3:13:12 
    4 NASCAR                         3:36:53 
    5 STRONG LIKE BULL               3:46:40 
    6 MIXED BAG                      3:51:09 
    7 STILL RUNNING FOR BEER         3:54:35 
    8 TEAM LA                        3:59:07 
    9 SPEEDY SAINTS                  4:01:38 
   10 RUNNING WOUNDED                4:07:17 
   11 2 FAST 3 FURIOUS               4:12:26 
   12 TEAM SKAZMAN                   4:16:42 
   13 GOLF COURSE SMASH MOUTH TERRIE 4:25:12 
   14 CROWN ROYAL RUNNERS TOO!       4:27:50 
   15 RHODES RUNNERS                 4:28:11 
   16 SUPERVIVIENTES                 4:35:32 
   17 THE FANTASTIC FERGUSON FIVE    4:35:54 
   18 ENVIRONMENTAL RESOURCES MGMT   4:36:51 
   19 OVER 50/UNDER 40               4:42:20 
   20 TEAM ANDY                      4:47:32 
   21 BAKER WARRIORS                 4:48:43 
   22 CROWN ROYAL RUNNERS            5:48:05 
   23 BBC2                           6:01:23 
   24 L'ARCHE FIREBALLS              6:21:17 
   25 L'ARCHE DYNAMOS                6:22:30 

MASTER MALE
Place Team Name                      Time    
===== ============================== ======= 

MASTER FEMALE
Place Team Name                      Time    
===== ============================== ======= 
    1 PHAIRHOPE PHATTIES #3          3:24:14 
    2 PHAIRHOPE PHATTIES #1          4:15:39 

MASTER COED
Place Team Name                      Time    
===== ============================== ======= 

GRAND MASTERS MALE
Place Team Name                      Time    
===== ============================== ======= 
    1 PHAT DADDYS #3                 3:42:53 
    2 OLD FRIENDS WHO'VE JUST MET    4:18:03 

GRAND MASTERS FEMALE
Place Team Name                      Time    
===== ============================== ======= 
    1 PHAIRHOPE PHATTIES #12         4:01:37 
    2 BAR BELLES                     4:05:46 

GRAND MASTERS COED
Place Team Name                      Time    
===== ============================== ======= 
    1 GLOWW                          4:33:49 

SR GRAND MASTERS MALE
Place Team Name                      Time    
===== ============================== ======= 

SR GRAND MASTERS FEMALE
Place Team Name                      Time    
===== ============================== ======= 

SR GRAND MASTERS COED
Place Team Name                      Time    
===== ============================== ======= 

ORGANIZATION MALE
Place Team Name                      Time    
===== ============================== ======= 

ORGANIZATION FEMALE
Place Team Name                      Time    
===== ============================== ======= 
    1 RAISE THE ROOF                 3:44:16 
    2 BWOTR3                         4:33:02 
    3 ARE WE THERE YET 1             4:50:20 
    4 ARE WE THERE YET 2             4:53:03 
    5 BWOTR2                         5:02:00 
    6 S.K.I.R.T.S. (SOLE 2 SOUL SIST 5:14:10 
    7 FIRST TIME RUNNING             5:32:27 
    8 BWOTR1                         5:57:33 

ORGANIZATION COED
Place Team Name                      Time    
===== ============================== ======= 
    1 INGALLS TEAM 1                 3:42:45 
    2 CHAFING THE DREAM              3:47:43 
    3 BURR FORMAN                    4:02:59 
    4 THE "A"KER TEAM                4:21:58 
    5 INGALLS TEAM 2                 4:39:52 
    6 FIREBALLS + CAT CALLS          4:42:35 
    7 AXIS WELDING & MACHINE WORKS T 4:51:58 
    8 AXIS WELDING & MACHINE WORKS T 5:04:17 
    9 GOD SPEED                      5:31:49 

HIGH SCHOOL MALE
Place Team Name                      Time    
===== ============================== ======= 

HIGH SCHOOL FEMALE
Place Team Name                      Time    
===== ============================== ======= 
    1 THE YELLOW BOOM CHALUPAS       5:41:58 

HIGH SCHOOL COED
Place Team Name                      Time    
===== ============================== ======= 

RACE WALKER
Place Team Name                      Time    
===== ============================== ======= 
    1 MAGIC MOTOV8RS                 6:04:14 

GRADE SCHOOL
Place Team Name                      Time    
===== ============================== ======= 
    1 KICKING ASPHALT                3:30:47 
    2 4 BOYS 1 GIRL                  3:57:53 
    3 STAMPEDING WILDCATS            3:59:19 


Back